Konkurs: Start Up Programu Son-Rise za DARMO
Jesienią Fundacja zorganizowała konkurs „Start Up za darmo”, który promował ten kurs wśród rodziców osób z autyzmem w naszym kraju. Wybranych zostało 5 laureatów, którzy mogli uczestniczyć w kursie Start Up Programu Son-Rise za darmo.
Koszt kursu pokrywał Autism Treatment Center of America (Amerykańskie Centrum Terapii Autyzmu). Napłynęło blisko 20 zgłoszeń, ale mimo szczerych chęci, nie mogliśmy wyłonić więcej, niż 6 laureatów.
» Więcej Ideą konkursu było propagowanie wiedzy na temat Programu Son-Rise, chęć inspiracji rodziców do refleksji nad swoją terapią oraz pomoc rodzicom w dostępie do Programu Son-Rise. Nadesłane zgłoszenia zawierały niesamowite opowieści z życia codziennego, ale też z playroomów. Były to opowieści o bliskości, rodzicielskiej miłości, nadziei i radości. Przeglądanie dokumentacji nie raz było powodem wzruszeń. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w zabawie! » Mniej
Prezentacje o Programie Son-Rise w całym kraju!
Fundacja przeprowadziła również szereg trzygodzinnych prezentacji o Programie Son-Rise, których celem była promocja tej metody terapii oraz uzyskanie środków na działalność statutową. Prezentacje odbyły się w następujących miastach: Łomża, Wołomin, Poznań, Bielsko-Biała, Wrocław, Skierniewice, Bydgoszcz, Radom.
Przyjeżdżaliśmy na zaproszenie szkół, ośrodków terapeutycznych, ale też osób prywatnych, które pomagały nam w przygotowaniu przedsięwzięcia, zebraniu odpowiedniej liczby ludzi, zapewnieniu sali, niejednokrotnie też małego poczęstunku.
» Więcej Na wszystkich takich spotkaniach przedstawiciel Fundacji dzielił się swoim doświadczeniem zdobytym zarówno na kursach Autism Treatment Center of America, jak i bezpośrednio bawiąc się przez wiele lat, z dziećmi z autyzmem, wykorzystując przede wszystkim zasady Programu Son-Rise. W prezentacjach uczestniczyło od kilkunastu, nawet do 50 osób. » Mniej
Warsztaty „Zabawa Inspirująca Rozwój” o wykorzystaniu zabawy w terapii autyzmu i nie tylko
Fundacja przeprowadziła szereg warsztatów zatytułowanych „Zabawa Inspirująca Rozwój”, których celem było przybliżenie tematu zabawy jako narzędzia użytecznego w prowadzeniu terapii autyzmu.
Warsztaty odbyły się w następujących miastach: Warszawa, Białystok, Barcin, Bydgoszcz, Mielec, Bystra, Gdańsk, Szczyrk, Jedlec, Tychy, Poznań, Czyżowice, Bielsko-Biała, Wołomin, Kraków.
Autorem i prowadzącym był Adrian Borowik.
Oto program warsztatów:
» Więcej 1. Budowanie relacji z osobą z autyzmem. Specyfika tej relacji. 2. Zabawa jako doskonałe narzędzie pomocne w inspirowaniu do rozwoju osoby z autyzmem. 3. Kreatywność – czym jest i do czego nam będzie potrzebna? 4. Cele zabaw. Do czego możemy inspirować bawiąc się? część 2: 6. Ćwiczymy wytrwałość w stawianiu wyzwań. 7. Aktywności związane z ekspresją werbalną oraz ruchową podczas prowadzenia zabaw. 8. Tworzenie konkretnych zabaw realizujących obrane cele, a budowanych na podstawie motywacji dziecka. » Mniej
a) Rola naszej postawy w procesie terapii.
b) Jak zapewnić warunki sprzyjające uczeniu się trudnych umiejętności?
c)Jak budować więź z osobą z autyzmem?
a) Co to jest zabawa? Czym jest postawa podczas zabawy?
b) Kiedy i jak proponujemy zabawy?
c) Motywacje dziecka, jako pomoc w budowaniu z nimi relacji.
a) Kreatywność jako nasze przekonanie.
b) Czy możesz być kreatywnym przyjacielem?
a) Wyznaczanie szczegółowych celów.
b) Rola motywacji dziecka w realizowaniu celów.
5. Spojrzenie wstecz. Poszukamy tego, co sprawia, że zabawa staje się zabawą.
a) Jak w skuteczny i pozbawiony presji sposób powracać do proponowanych aktywności?
b) Jak wykorzystywać motywację dziecka do stawiania przemyślanych wyzwań?
c) Jak reagować podczas zabawy?
a) Nasz głos jako doskonała pomoc w prezentowaniu oraz zapraszaniu osoby z autyzmem do podjęcia działań.
b) Ekspresja naszego ciała również doskonale uatrakcyjnia nasze poczynania terapeutyczne.
ZAHLADA, SIR COUNDELBURY, SZPROTY
w Latającym Holendrze dla Fundacji Być Bliżej Siebie
Wiosną zorganizowaliśmy też koncert, z którego dochód został całkowicie przekazany na działalność
statutową naszej Fundacji.
» Więcej Zespoły działające w Warszawie zgodziły się zagrać całkowicie za darmo, aby wesprzeć działania naszej Fundacji. Było bardzo różnorodnie. Każdy z zespołów przedstawił materiał o innej stylistyce, dynamice i klimacie. ZAHLADA zabrała nas w refleksyjną podróż w klimaty niekiedy niepokojące, pełne poezji pisanej przez lidera zespołu – Sanczeza. Sir Coundelbury to żywa, pełna energii, inspirowana punkowymi brzmieniami muzyczka. Szproty to jazzowo funkowe granie z energetyczną sekcją dętą. Publiczność z równym zapałem bawiła się przy każdym z nich. Bardzo dziękujemy za wspaniały i pełen dobrej muzyki wieczór!!! * » Mniej
The Frozen North na otwarci
e Galerii Wolno w Warszawa
dla Fundacji Być Bliżej Siebie
Jesienią zorganizowaliśmy koncert charytatywny, w trakcie którego zaprezentowaliśmy sprawozdanie z działalności Fundacji oraz zbieraliśmy pieniądze na działalność statutową Fundacji.
» Więcej * Dnia 14 listopada 2014 roku przy okazji otwarcia Galerii Wolno w Warszawie odbył się charytatywny koncert na rzecz Fundacji Być Bliżej Siebie. Wystąpił zespół The Frozen North.Wszystkim organizatorom oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy! * » Mniej
Fundacja pomaga w kontakcie z Autism Treatment Center of America zainteresowanym rodzicom
W dalszym ciągu Fundacja pomaga w kontakcie z Autism Treatment Center of America umawiając oraz tłumacząc indywidualne rozmowy rodziców z doradcą rodzinnym. Około godzinne rozmowy wyjeżdżających na kursy rodziców z pracownikiem ATCA dotyczyły tematów zarówno organizacyjnych, ale też rodzice uzyskali konkretne porady i odpowiedzi na niektóre z pytań dotyczących terapii ich dzieci.
Działalność informacyjno-konsultacyjna pracowników Fundacji
Fundacja prowadziła stałą działalność konsultacyjną. Nasi pracownicy odpowiadali na listy zainteresowanych zarówno prowadzeniem programu jak i sposobów wyszkolenia się w tym kierunku na jednym z kursów organizowanych i prowadzonych przez pracowników ATCA. Wprowadziliśmy dyżur telefoniczny pracowników Fundacji, na którym odpowiadają na pytania osób zainteresowanych terapią Program Son-Rise. Pracownicy Fundacji spotykali się również z rodzicami osób z autyzmem i podobnymi zaburzeniami, żeby zaprezentować i dzielić się wiedzą o metodzie terapii The Son-Rise Program®.