Kursy ATCAJeszcze o Programie Son-Rise…

Kochani Przyjaciele,

Bryn i JadeW moich najwcześniejszych wspomnieniach, przywołuję dziwne, unikalne zachowania mojego brata – Raun’a i pamiętam kiedy usłyszałam diagnozę: Autyzm. Kiedy widziałam moich rodziców szukających drogi aby pomóc Raun’owi, widziałam na własne oczy jakim było to wyzwaniem aby znaleźć pełen szacunku i efektywny program leczenia. Przez moich rodziców taki program nigdy nie był znaleziony i w rezultacie zaczęli torować nową drogę pracy z dziećmi. Jako dziecko uczestniczyłam w tym pierwszym

Son-Rise Prograi zdumiewającym, pełnym ozdrowieniu mojego brata – doświadczenie, które miało głęboki wpływ na moje życie. Wtedy wiedziałam, że chcę zadedykować moje życie pomocy dzieciom ze specjalnymi potrzebami.

Po spędzeniu lat pracy na uczeniu w różnych warunkach (szkoły, zespoły środowiskowe, assisted-living environments, case management center) stało się dla mnie jasne, że nie było tam ani jednej możliwości, która byłaby rywalem dla efektywności i kochającej opieki Programu Son-Rise. W konsekwencji, w 1990 powróciłam do the Autism Treatment Center of America® i The Option Institute, aby poświecić się dla tej pracy.

Parę lat potem, stanęłam twarzą w twarz z jedną z największych ironii w moim życiu. W 1997 r. mój mąż i ja adoptowaliśmy dwoje pięknych dzieci tylko po to, aby odkryć, że nasza córka, Jade, ma poważne edukacyjne wyzwania i wykazuje zachowania autystyczne. Nasza córka nie była z nami związana, płakała niepocieszona, miała bardzo ograniczoną mowę, oddalała się od fizycznego kontaktu, nie miała ekspresyjnej twarzy i monotonnie bawiła się zabawkami. Pragnęłam być blisko z moim dzieckiem i wyczekiwałam nawet na najprostsze rzeczy jak trzymanie ją za rękę albo uśmiech i patrzenie w oczy innym. Natychmiast rozpoczęliśmy nasz własny domowy Program Son-Rise.

Dziś nie wiedzielibyście, że jest tym samym dzieckiem! Śmieje się swobodnie, mówi z łatwością, bawi się interaktywnie z innymi, jest delikatna i fizycznie czuła. Jade obecnie uczęszcza do zwykłej szkoły – jest uczniem w normalnej klasie (jej świadectwo to piątki i czwórki uzyskane z przedmiotów „akademickich”). Jest wesołą, tętniącą życiem, miłą młodą dziewczyną, która kocha śpiewać, tańczyć i jeździć konno.IMG_0014 Program Son-Rise zwrócił mi mojego brata. Teraz Program Son-Rise zwrócił mi moją córkę.

Moja jest tylko jedną z niezliczonych rodzin, które widziały rozkwit swoich dzieci używając tego programu. Jestemjedną z wielu wdzięcznych matek, które używały tej terapii aby odmienić życie ich dzieci. Jako Dyrektor Wykonawczy Programu Son-Rise w Autism Treatment Center of America®, miałam zaszczyt pracować z tysiącami rodziców jako ich wsparcie, pomagając i uzdrawiając ich dzieci. Widziałam rodziny, które zmieniały żal w umocnienie. Widziałam dzieci wzrastające i zmieniające się ponad wszystkie oczekiwania. Autyzm nie musi być życiowym wyrokiem.

Bryn N. Hogan

Dyrektor Wykonawczy, Autism Treatment Center of America®