Raun K. Kaufman


Raun K. KaufmanNazywam się Raun K. Kaufman, jestem nauczycielem-seniorem i dyrektorem Edukacji Globalnej w Amerykańskim Centrum Terapii Autyzmu (Autism Treatment Center of America®), jest organizacją typu non-profit, która przez ostatnie 30 lat pracowała z tysiącami rodzin dzieci ze spektrum autyzmu z całego świata, w tym również z Polski. Mieliśmy wiele polskich rodzin, które przyjechały po pomoc do naszego Centrum. Z radością informuję, że po raz kolejny przyjadę do Polski, by osobiście Ci pomóc, jeśli potrzebujesz mojego wsparcia. Będziemy skupiać się na różnych sposobach, by pomóc Ci dotrzeć do Twojego dziecka w nowy, znaczący sposób, którego być może jeszcze nigdy wcześniej nie doświadczyłeś.

Jest to dla mnie bardzo osobiste. Jako dziecko zostałem zdiagnozowany jako głęboko autystyczny, nie posługiwałem się mową, nie nawiązywałem kontaktu wzrokowego, nie używałem żadnej formy komunikacji. Spędzałem dni, godzinami machając rękami, kołysząc się w przód i w tył, wykonując inne powtarzające się aktywności. Byłem zupełnie zanurzony w swoim wewnętrznym świecie. Moim rodzicom powiedziano, że jest to stan dożywotni, nieuleczalny i beznadziejny, że kiedy dorosnę, będę musiał zostać umieszczony w instytucji, w której spędzę resztę mojego życia. Oni natomiast zrobili coś wspaniałego – uwierzyli we mnie i zrobili coś nowego. Zabrali mnie do domu i stworzyli swój własnyRaun z mamą podczas terapii domowy program, bardzo skoncentrowany na dziecku program. Pracowali ze mną przez około trzy i pół roku. Po tym czasie zupełnie wyzdrowiałem z autyzmu. Nie miałem żadnych, nawet najmniejszych oznak mojego poprzedniego stanu. Prowadzę zupełnie normalne życie. I jestem tym bardzo podekscytowany, bo to pokazuje, do czego zdolne są nasze dzieci. I mam nadzieję, że rozumiecie, że kiedy widzę Wasze dzieci, jestem bardzo świadomy tego, co mogą osiągnąć, bo jest to o wiele więcej, niż prawdopodobnie wielu z Was usłyszało, że Wasze dzieci będą w stanie robić.

Przez lata, które spędziliśmy w Amerykańskim Centrum Terapii Autyzmu pomagając dzieciom w różnym wieku, nastolatkom, dorosłym, dzieciom niewerbalnym i dzieciom z rozwiniętą komunikacją werbalną, dzieciom określanym jako nisko oraz wysoko funkcjonujące, doświadczyliśmy tego, że jesteśmy w stanie pomóc dzieciom, a zwłaszcza pomóc rodzicom we wspieraniu swoich dzieci w rozwijaniu się znacznie bardziej, niż wskazywały to prognozy. A czasami – w pełni wyjść z autyzmu tak, jak ja.